Yoksulluktan en çok çocuklar etkileniyor: 6 ayda 6 bin çocuk işsizlik ödeneği için başvuruda bulundu

Ekonomik krizin getirdiği yoksulluktan en çok etkilenen kesimin başında çocuklar geliyor. Ocak-ağustos döneminde 15-19 yaş grubundaki 6 bin 269 kişinin işsizlik ödeneği için başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre, ailesinin yanında yaşamını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ve Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programından yararlandırılan çocuk sayısı Haziran 2023 itibarıyla 168 bin 247’ye ulaştı.

Çocuk ve gençler, ailelerine destek olmak için erken yaşta çalışıyor

Yoksulluğun çocuklar ve gençler üzerindeki etkisini İŞKUR verileri de gözler önüne serdi. Türkiye’de yüz binlerce çocuk ve genç, aile bütçesine destek olmak amacıyla erken yaşta iş yaşamına atılmak zorunda kalıyor.

BirGün’ün aktardığı verilere göre; Ocak-Ağustos 2023 döneminde 15-19 yaş grubundaki 6 bin 269 çocuk ve genç, işsizlik ödeneği için başvurdu. İşsizlik ödeneğine başvuran genç ve çocukların yalnızca 298’ine işsizlik ödeneği bağlandı.

İşbaşı programı

İŞKUR’un, “Nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere karar verme imkânı sunmak” amacıyla hayata geçirdiği İşbaşı Eğitim Programı’na (İEP) da binlerce çocuk ve gencin başvurduğu öğrenildi. Verilere göre, ocak-ağustos dönemi itibarıyla İEP’e kayıtlı çocuk sayısı 5 bin 156 ile ifade edildi.

Kayıtlı genç işsizler

İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin yaş dağılımına göre; 15-19 yaş grubundaki 114 bin 599 çocuk ve gencin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olduğu bildirildi.

İŞKUR’a kayıtlı olan ve 15-19 yaş grubunda bulunan 114 bin 599 kişiden 12 bin 423’ünün bir yıl ve bir yıldan daha fazla süredir iş aradığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x