Kadına Şiddete Hayır!

Keçiören Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık etkinliği düzenledi.

Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, kadın temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Tüm katılımcıların turuncu maske ve şal takarak kadına yönelik şiddeti kınandığı programda katılımcılara hitaben konuşan Başkan Altınok “Sevgili Peygamber Efendimiz (sav), ‘Cennet anıların ayağının altındadır’ buyuruyor. Yani kadına şiddet, kadını dövmek bizim ne dinimizde ne dilimizde ne de Türk’ün adet ve törelerinde var. Cumhuriyeti kurduktan sonra Avrupa’da kadının seçme seçilme hakkı yokken ne yapmış Atatürk, kadınımıza seçme ve seçilme hakkını vermiş. Yani daha yakın zamana kadar Avrupa’da kadının seçme hakkı yoktu. Ancak şimdi büyük bir problem olan kadına şiddet ve aile içi şiddeti yaşıyoruz. Toplumumuzu tatlı dille, bilinçlendirerek rehabilite etmemiz lazım. Mutluluğu, saygıyı, sevgiyi, huzuru yaymamız lazım. Şükrü ve kanaati unuttuk. Bunu hatırlamamız lazım. Şükür, kanaat, mutluluk, yardımlaşma, gönül alma, gönüller yapma, gönüllere girme, gönüller inşa etme gibi değerlerimizi unuttuk. Makam sahibi de olsak, para sahibi de olsak mutlu değiliz. Bugün resmi rakamlara göre 12 milyon kişi antidepresan kullanıyor. Dolayısıyla değerlerimizi tazeleyip kendimize, kendi köklerimize, kendi tarihimize, kendi değerlerimize, kendi kültürümüze dönmemiz lazım. Yani belki bir şeyler kazandık ama kazanırken neler kaybettik ona da bir bakmak lazım. Yani kazandığımız ne kaybettiğimiz ne? Dolayısıyla kadına şiddet kimden gelirse gelsin ne şekilde gelirse gelsin şiddetle kınıyoruz. Hiçbir bahane bir kadını öldürme sebebi olamaz. Canı Allah verdi, yine Allah alır. Belediyemize ait Aile Terapi Merkezi var. Burada sosyologlarımız, psikologlarımız, pedagoglarımız var. 40 bin vatandaşımıza ücretsiz hizmet verdik. Herkes bu konuda el ele vermeli bu problemin üstesinden gelmeliyiz. Herkesin sadece kendine değil topluma ailesine ve kamuoyuna karşı sorumluluğu var.” diye konuştu.

Başkan Altınok konuşmasının ardından kadınlarla birlikte gökyüzüne turuncu balonları bırakarak ‘kadına şiddete hayır’ mesajı verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x