Mezuniyet törenine İHA saldırısı: En az 89 KAYIP… Suriye üç günlük yas ilan etti

Suriye’nin Lübnan sınırına yakın Humus kentinde bulunan bir askeri okulun mezuniyet törenini hedef alan insansız hava aracı saldırısında altısı çocuk, en az 89 kişi hayatını kaybetti, 240 kişi de yaralandı. Suriye ordusundan yapılan açıklamada patlayıcı yüklü insansız hava araçlarının törenin sona ermesinin ardından törenin yapıldığı alana saldırdığı belirtildi. Yerel kaynaklar ise saldırıda 21’i sivil olmak üzere 100’ün üzerinde insanın yaşamını yitirdiğini öne sürdü. Şam rejimi, saldırının ardından üç günlük ulusal yas ilan ettiğini duyurdu. Saldırıda Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas’ın da öldüğü iddia edilirken Şam yönetimine yakın kaynaklar Abbas’ın saldırıdan dakikalar önce törenden ayrıldığını aktardı.

ÜSTLENEN KİMSE OLMADI

Suriye’deki iç savaşı takip eden, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR)aktardığına göre ise saldırıda hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu, yeni mezun olan teğmenler, törende hazır bulunan subaylar ve törene katılan askerlerin aileleri oluşturuyor. Saldırının 2011’de başlayan iç savaşın en ölümcül eylemlerden biri olduğu belirtiliyor.

REJİMİN AÇIKLAMASI

Saldırının ardında Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD ve uluslararası güçler suçlanırken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne saldırıyı kınama ve BM kararlarını uygulama çağrısında bulunuldu. Saldırıyı gerçekleştiren SİHA’ların Humus’un kuzeyinde bulunan Hama kentindeki muhalif örgütlerin kontrolündeki bölgelerden kalktığı değerlendirilirken henüz eylemi üstlenen bir grup olmadı.

BM’DEN SÜKUNET ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, Genel Sekreter Antonio Guterres’in Humus’taki saldırının ardından derin endişe duyduğunu açıklarken Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen saldırıyı “korkunç” olarak niteledi ve taraflara sükunet çağrısında bulundu.

REJİM İDLİB’İ VURDU

Humus’taki bombalı eylemin ardından rejim güçleri İdlib’teki muhalif güçleri hedef aldı. İnsan hakları aktivistlerine göre, dünkü saldırılarda dördü çocuk en az 5 sivil yaşamını yitirdi. Dokuz sivil de yaralandı. Mezuniyet törenini hedef alan saldırıdan bir gün önce, ordu güçlerinin Halep’in kuzeybatısına düzenlediği bombardımanda aynı aileden beş kişi hayatını kaybetmişti.

Bilgi notu: Suriye’nin en büyük vilayetlerinden biri olan Humus’ta çok sayıda askeri üs, askeri akademi ve petrol rafinerisi bulunuyor. Başkent Şam’a yaklaşık 180 kilometre uzaklıktaki kent, Lübnan sınırına sadece 40 kilometre mesafede yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x