‘Tetikçiyi biliyorum…’ Hablemitoğlu davasında tanıklar dinlendi… Kilit isim KÖZ

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin, firari FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile emekli albay Levent Göktaş’ın da arasında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davaya tanık beyanlarıyla devam edildi.

28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar eski askerler Levent Göktaş, Aydın Köstem, Mehmet Narin, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile eski istihbaratçı Enver Altaylı katıldı.

Mahkeme Başkanı dava dosyasına gelen evrakı okuttuktan sonra tanıkların dinleneceğini söyledi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Ali Naci, Hablemitoğlu ile arkadaş olduklarını, zaman zaman oturup FETÖ’den bahsettiklerini aktardı.

Hablemitoğlu ile siyasi konularda görüş alış verişinde bulunduklarını ifade eden Naci, “FETÖ’den bahsediyordu. Gülen’in eylemlerinden konuşurduk. Türkiye üzerinden nasıl oyunlar oynandığından söz ederdi. Asıl enerjisini Gülen olayına vermişti. Kendisine MİT müsteşarlığı teklif edildiğini söylemişti. Kimin teklif ettiğine ilişkin herhangi bir şey söylemedi.” ifadelerini kullandı.

Tanık Ergün Poyraz da Hablemitoğlu ile uzun süreli arkadaş olduklarını, onu ağabeyi gibi sevdiğini anlatı.

Vefat ettiği gün dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü Osman Kaya’nın kendisini aradığını aktaran Poyraz, “Bana ‘Necip Hablemitoğlu kim, basın neden bu kadar üzerinde duruyor’ dedi. Osman bana olaydan birkaç ay önce ‘Necip’i çok seviyorum ben’ diyordu. İlginç. Olay olduğu gün Necip’in eşinin çalıştığı üniversiteyi arıyor. ‘Necip orada mı’ diyor. Bu arama da çok ilginç.” diye konuştu.

Poyraz, MİT müsteşarlığı konusunda Hablemitoğlu’nun bir girişimi ve isteğinin olmadığını, Alman vakıflarıyla ilgili çok kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra FETÖ konusunda araştırmaları sırasında Mustafa Özcan tarafından uyarıldığını dile getirdi.

“TETİĞİ ÇEKENİ BİLİYORUM AMA ADINI VERMEM”

Poyraz, beyanlarına şöyle devam etti:

“Araştırmalarım sonucunda tetiği çekeni biliyorum ama söylersem duruşma salonlarından kurtulamam. Vurulduğu yerin 75 metre yukarısında sauna var. Osman Kaya’ya sordum ‘Baktınız mı oralara’ diye. Anlamamazlıktan geldi. Ben tetiği çekeni biliyorum ama adını vermem. Benim 2 çocuğum, bir eşim var. Bizi kim koruyacak? Ben buraya kadar getirdim bundan sonra da polislerimiz sürdürsün. Burada doğru söyleyeni yaşatmıyorlar. Can sorumluluğum var.”

Sanık avukatının, “tetiği çeken kişinin salonda olup olmadığını” sorması üzerine Poyraz, “Buradakilerden birisinin dahili olduğunu bilmiyorum. Çalışmalarımda çıkmadı bu isimler. Bunlardan birisi değil.” dedi.

Tanıklar F.Ö. ve H.Ö’nün beyanlarının ardından duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

KİLİT İSİM KÖZ

Hablemitoğlu davasında o dönem FETÖ’nün Emniyet İmamı olan Kemalettin Özdemir’in hâlâ neden dinlenilmemesi merak konusu. Peki bu Kemalettin Özdemir kim? İşte yanıtı…

Kemalettin Özdemir…

2005 yılına kadar FETÖ’nün Emniyet imamı…

Yani, Emniyet içindeki tüm örgüt mensuplarının bağlı olduğu kişi.

Kemalettin Özdemir’in yönettiği grup KÖZ olarak biliniyor.

FETÖ, Ergenekon, Balyoz, Odatv gibi onlarca kumpas davasını yargı, emniyet ve asker içindeki örgüt militanlarıyla yaptı.

Kemalettin Özdemir’de 2005 yılına kadar FETÖ’nün en etkili isimlerinin başında geliyordu.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden iki yıl sonra 2018’de FETÖ’den gözaltına alındı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İddiaya göre Kemalettin Özdemir ile ilgili dosya hala açık. Yani 5 yıldır ne dava açıldı ne de takipsizlik verilerek dosya kapatıldı.

HABLEMİTOĞLU AYRINTISI

Kemalettin Özdemir ve yönettiği grup KÖZ yeniden gündeme geldi.

2002 yılında katledilen Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesine ilişkin açılan dava dosyasında Kemalettin Özdemir’in yer almaması dikkat çekti.

Çünkü, Kemalettin Özdemir 2005 yılına kadar FETÖ’nün Emniyet imamıydı.

Necip Hablemitoğlu cinayetinin aydınlatılamaması için FETÖ’cü polislerin özel çaba harcadığına dair belge ve bilgi de bir çok dava dosyasına girmiş durumda.

Bu nedenle de o dönem Emniyette etkin olan Kemalettin Özdemir ve KÖZ grubunun Necip Hablemitoğlu davasına dahil edilmesi gerektiği belirtiliyor.

İHSAN GÜVEN CİNAYETİ DE KÖZ DÖNEMİNDE

İncelenmesi gereken sadece Necip Hablemitoğlu dosyası değil.

2004 yılında İstanbul Tuzla’da Necip Hablemitoğlu’nun yakın olduğu bir isim daha aynı yöntemle öldürüldü…

O kişi emekli subay İhsan Güven…

İhsan Güven, Necip Hablemitoğlu’nun yakın arkadaşıydı…

Hatta iddiaya göre Necip Hablemitoğlu yazdığı kitapları yayınlanmasından önce İhsan Güven’e okunması için götürüyor ve fikir alışverişi yapıyordu.

İhsan Güven’de aynı Necip Hablemitoğlu gibi gözünden vurularak öldürüldü.

Hablemitoğlu dosyasını davaya dönüştüren savcılık cinayet yönteminin benzerliğine dikkat çekiyor ve katil veya katillerin aynı olma ihtimalinin üzerinde duruyor.

Bu nedenle Kemalettin Özdemir ve KÖZ grubunun sadece Hablemitoğlu davasında değil İhsan Güven cinayeti dosyasında da yer alacağı ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x